Nedávno mě upoutal článek od amerického psychologa Johna M. Gottmana. Tento odborník říká, že za problémy v manželství stojí tzv. 4 jezdci APOKALYPSY. Jsou to právě oni, kdo způsobují v našich vztazích problémy. Když s nimi zatočíme, zůstane vztah plný harmonie. Zaujalo mě to, a tak jsem začala pátrat, co to ti jezdci vlastně jsou a přišla jsem na 4 nejhorší věci, které je možné ve vztahu udělat.

Uhodnete, o které se jedná?

 

  1. Jezdec: Kritika

Kritika opravdu nikomu a ničemu neprospívá. Vyhněte se jakémukoliv obecnému negativnímu hodnocení partnera. Vynechejte cokoliv na způsob: „Ty to vždycky pokazíš. Tobě je to úplně jedno. Neumíš nic opravit. Vždy mě tu necháš čekat.“ apod. Zkuste takovouto kritiku nepoužívat. Když už potřebujete partnerovi něco říct, tak poukažte na tu konkrétní věc, co se Vám nelíbí. Nebo řekněte, jak se momentálně cítíte, ale nedělejte obecné negativní závěry týkající se partnera. Vám by se takováto kritika na Vaši adresu z jeho strany také nelíbila.

Kritika je velké téma. Já sama zastávám tři pravidla týkající se kritiky a vždy je radím i svým klientkám a to:

  • Přestat kritizovat sám sebe.
  • Přestat kritizovat ostatní.
  • Přestat se bát kritiky od ostatních.

Když budete dodržovat tato tři pravidla, bude se Vám lépe dýchat a Váš život se změní k lepšímu.

 

  1. Jezdec: Pohrdání

Jedná se o pocit nadřazenosti vůči partnerovi, o určitou formu neúcty. Jestliže Vy pohrdáte svým partnerem a dáváte mu to velmi jasně najevo, věřte, že to Vašemu vztahu neprospívá a může to pomalu přispět s pomocí dalších jezdců k zániku vašeho vztahu. Každá hádka nebo spor se pohrdáním ještě více vyostří.

Smýšlíte o svém partnerovi negativně?

Právě dlouhodobé negativní smýšlení o partnerovi vede až k pohrdání.

 

  1. Jezdec: Defenzivnost

Defenzivnost je forma obrany. Může být ve skutečnosti tichým obviňováním toho druhého. Může vést až ke hře na oběť a při hádkách akorát vše vyostří.

 

  1. Jezdec veze hlavní  problémy v manželství: Zazdívání

Tento jezdec přijíždí do vztahu jako poslední a bývá důsledkem třech předchozích jezdců. V případě že se partneři hodně kritizují, pohrdají jeden druhým, jsou defenzivní, pak se jeden z nich odpojí a přestává vnímat a reagovat na tyto vyhrocené situace. Není mu v takovém vztahu dobře a řeší to tím, že se stáhne a bude se dlouhodobě vyhýbat konfliktu, ale také svému vztahu.

 

Jak z toho ven?

Zkuste se podívat na Váš vztah zvenku, cizíma očima, jak se chováte ke svému partnerovi? Používáte některé jezdce? Zkuste si to uvědomit, to je první krůček k nápravě problémů v manželství stejně jako v každém vztahu. Být si vědom toho, co dělám, a že je to špatně. Problémy v manželství či ve vztahu nezmizí mávnutím kouzelného proutku, ale krůček po krůčku se nechá na vztahu pracovat, a jestliže budete opravdu chtít, dá se vztah HODNĚ vylepšit.

Chcete se do toho pustit hned? Přijďte na osobní konzultaci a společně přijdeme na to, co komplikuje vztah právě Vám.

Tím největším dárkem, který si můžete dát je poznat sama sebe.